reklama

Morový stĺp v Bratislave

Medzi časté stavebné pamiatky miest a obcí na Slovensku patria tzv. morové stĺpy. Ako ich pomenovanie naznačuje, podnetom na ich stavbu boli epidémie čierneho moru, ktoré Európu zachvacovali od 15. až do 18. storočia. Stavali sa väčšinou po odoznení epidémií ako vďaka za ich ukončenie. Pripomínajú temné obdobie nášho kontinentu, kedy státisíce ľudí podľahli zákernému ochoreniu, proti ktorému nebolo pomoci.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

V Bratislave na pamiatku strašnej morovej epidémie z roku 1713 postavili na Rybnom námestí stĺp so súsoším Najsvätejšej Trojice. Samotný stĺp s Najsvätejšou Trojicou stojí na trojhrannom podstavci s reliéfmi Posledného pomazania, sv. Rozálie a Ukladania mŕtveho do hrobu od sochára Sartoryho z r. 1760. Na rohoch podstavca sú umiestnené sochy troch svätcov považovaných za ochrancov proti moru – sv. Rochusa, sv. Karola Boromejského a sv. Andreja. Stĺp je od okolitého námestia oddelený kamennou balustrádovou ohradou s ozdobnou kovanou mrežou a bráničkou. Na samostatných podstavcoch sú umiestnené sochy sv. Štefana, prvého uhorského kráľa a Panny Márie Immaculaty. Tie tu však boli umiestnené až neskôr (koncom 18. storočia).
Morový stĺp, ktorého rozsiahla rekonštrukcia sa v týchto dňoch skončila, je zaujímavou pamiatkou na isté obdobie v dejinách Bratislavy.


SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu


Stĺp počas rekonštrukcie. Na bočných podstavcoch chýbajú sochy


Obrázok blogu


Súčasný stav


Obrázok blogu


Reliéf Posledného pomazania. Po obvode reliéfu je nápis o donácii ostrihomského
arcibiskupa kardinála Christiana Augusta Saského


Obrázok blogu


Reliéf Ukladanie mŕtveho do hrobu


Obrázok blogu


Reliéf Svätá Rozália


Obrázok blogu


Vrchol stĺpa s Najsvätejšou Trojicou


Obrázok blogu


Svätý Andrej


Svätý Andrej (tiež Ondrej) bol apoštolom a mučeníkom. Podľa biblie pochádzal z Betsaidy v Galileji v Palestíne. So svojim mladším bratom Šimonom (Petrom) žil v Kafarnaume pri Genezaretskom mori. Obaja pracovali ako rybári. Spolu ich k sebe povolal Ježiš.
V zoznamoch apoštolov uvedených v evanjeliách sa meno sv. Andreja uvádza medzi prvými štyrmi. Správy o jeho živote, až po smrť sú dosť hmlisté a skôr vychádzajú z tradícií ako z vierohodných údajov. Po Ježišovom nanebovstúpení údajne ohlasoval evanjelium v Malej Ázií, medzi Skýtmi v okolí Čierneho mora a dokonca v Kurdistane a Gruzínsku. Podľa všetkého pôsobil v Patrase v južnom Grécku. Okolo roku 60 za vlády cisára Nera bol zatknutý a nútený slúžiť pohanským bohom. Sv. Andrej túto modloslužbu odmietol, preto bol odsúdený na mučenícku smrť na kríži.
V 4. storočí boli ostatky sv. Andreja prenesené z Patrasu do Konštantínopolu. Po páde mesta preniesli križiaci jeho telesné pozostatky do Amalfi, južne od Neapolu, kde sú dodnes uložené pod oltárom v krypte baziliky sv. Andreja.
Kult sv. Andreja sa všeobecne slávi už od 6. storočia. Je znázorňovaný ako muž v pokročilom veku, s dlhými šedivými vlasmi a opretý o kríž. Jeho ikonografickým symbolmi sú kríž tvaru X (andrejský), rybárska sieť, ryba a povraz.


SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu


Svätý Karol Boromejský


Karol Boromejský sa narodil 2. októbra 1538 v Arone pri jazere Lago Maggiore v Lombardii v zámožnej rodine. Od detstva prejavoval zbožnosť a preto mu rodičia určili duchovné povolanie. Ako 14-ročný začal študovať právo a teológiu na univerzite v Pavii. Krátko po skončení štúdií, roku 1559, sa stal pápežom jeho strýko Gianangelo de Medici (ako Pius IV.), ktorý čoskoro nato Karola povolal do Ríma a vymenoval ho za člena svojej rady a tajomníka. V januári 1560 sa Karol stal kardinálom ako 22-ročný a krátko potom administrátorom milánskeho arcibiskupstva. Bol nábožný, žil príkladným a skromným životom, plnil horlivo svoje povinnosti a vždy dbal, aby bol ku každému spravodlivý. V duchu tradícií mediciovského rodu podporoval umenie a vedu. V máji 1564 bol vymenovaný za milánskeho arcibiskupa.
V roku 1576 Miláno zasiahla morová epidémia, ktorá vyvola medzi šľachtou a duchovenstvom masový exodus. Karol však ostal v meste aby ľuďom pomáhal. Dom od domu navštevoval chorých a umierajúcich. Začiatkom roku 1577 mor začal ustupovať.
V roku 1584 ťažko ochorel. Dal sa previesť do Milána a tu kajúcne ako žil, tak aj umieral. Rozjímajúc o svojich najdrahších bytostiach – Ježišovi a Panne Márii, zvolal túžobne: „Pane, prídem čoskoro...!“ 3. novembra 1584 zomrel. Pochovaný bol v krypte milánskeho dómu. Za blahoslaveného ho vyhlásili v roku 1602 a v roku 1610 ho pápež Pavol V. vyhlásil za svätého. Istý kapucínsky kňaz o ňom svedčil: „O všetkých sa stará, ako len uzná za dobre, a rozdáva všetko, čo doma nájde. Už nemá nič na živobytie a stal sa celkom chudobným...“ Dnes patrí k veľkým svätcom a biskupom cirkvi. Tá v ňom vidí nielen veľkého človeka a svätca, ale aj príkladného duchovného pastiera, ktorý by mal byť vzorom kňazom v ich cirkevnej službe.


SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu


Svätý Rochus


Svätý Rochus (1295 – 1327), už ako mladý osirel. V Ríme ošetroval v nemocnici chorých na mor pričom sa sám nakazil. Podľa legendy sa mu podarilo uzdraviť najmä vďaka modlitbám a vernosti svojho psa, ktorý mu počas jeho utrpenia nosil do lesa, kde žil v odlúčení, jedlo. Po návrate domov bol na popud svojho strýka v túžbe získania majetku uväznený. Sv. Rochus vo väzení trpel, nepriznal sa kým skutočne je, a ľudia sa o ňom dozvedeli pravdu až po jeho smrti. Býva zobrazovaný ako vysoký muž v kňazskom rúchu s odhaleným stehnom, na ktorom má morovú ranu, s berlou alebo so psom.


Obrázok blogu


Panna Mária Immaculata


SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu


Panna Mária Immaculata - detail sochy. Nad hlavou jej chýba gloriola


Immaculata (t.j. z lat. Nepoškvrnená) je označenie pre typ sochy Panny Márie, často sa vyskytujúci na morových stĺpoch, najmä z obdobia baroka. Býva zobrazovaná s rozpustenými vlasmi, s rukami zopnutými v modliacom geste a so svätožiarou skladajúcou sa z dvanástich hviezd. Stojí na polmesiaci a na zemeguli pričom šliape na hlavu ovínajúcemu sa hadovi ako symbolu dedičného hriechu.


Obrázok blogu


Svätý Štefan


Obrázok blogu


Detail sochy. Nad hlavou mala svätožiaru a na poduške niesla pozlátenú korunu


Štefan I. (975 – 1038), prvý uhorský kráľ z rodu Árpádovcov. Narodil sa v Ostrihome a jeho pôvodné meno bolo Vajk. Bol synom uhorského kniežaťa Gejzu. Kráľom sa stal na Vianoce roku 1000. Mal veľkú zásluhu na budovaní ranouhorského štátu. Štát správne usporiadal, dosiahol nezávislosť cirkvi v Uhorsku od rímskonemeckej ríše. Po smrti bol v r. 1083 vyhlásený za svätého.


Obrázok blogu


Podstavec sochy svätého Štefana


Obrázok blogu


Ozdobná kovaná mreža


Obrázok blogu


Kamenná balustráda


Ľubomír Repta

Ľubomír Repta

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som otvorený človek prijímajúci život v jeho rozmanitosti. Mám rád poznávanie nových vecí, objavovanie nových miest a získavanie nových poznatkov. Zoznam autorových rubrík:  Výlety za poznanímVýlety do histórieSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu